מחלות רועה שוויצרי לבן, בעיות גנטיות רועה שוויצרי לבן, בדיקות חשובות זאב לבן

אודות הגזע

בית הגידול סטאר אוף דיוויד נחשב לאחד מהטובים בעולם בגזע וזאת בזכות הרמה הגבוהה של הכלבים הנמצאים בו. גורים שנולדו אצלנו ניתן למצוא בארצות שונות ברחבי העולם כמו, ארצות הברית, גרמניה,אוסטריה, צרפת, הונגריה, דנמרק, פולין ועוד....
מגדלים רועים שוויצרים לבנים באהבה משנת 2007

בית הגידול היחידי בארץ המחזיק בתואר מגדל מומלץ לגזע רועה שוויצרי לבן מטעם ההתאחדות הישראלית לכלבנות !

אודות -

הרועה השוויצרי הלבן הינו גזע יחסית חדש בארצנו, מרבית האנשים נוטים להתבלבל ולחשוב כי מדובר בסוג של סמוייד או לחילופין אסקי סיברי. חלק אחר מזהה ישר כי מדובר בזאב לבן, אך האמת היא ששמו המקורי של הכלב כפי שנקבע בספר הגידול הבינלאומי של איגוד הכלבנות העולמי הוא רועה שוויצרי לבן. הרועה השוויצרי כמעט זהה לרועה הגרמני מבחינת הנתונים - מבנה השלד, הפנים, האוזנים הזקורות, הזנב, העמידה ועוד. הדבר היחידי המבדיל בניהם הוא צבע הפרווה והעובדה כי הרועה השוויצרי הלבן הוא בסופו של דבר כלב בריא יותר מבחינה בריאותית. בניגוד לכלב רועה הגרמני, הרועה השוויצרי כמעט ואיננו סובל מבעיית האגן הנפוצה .

מראה הרועה השוויצרי הלבן הוא בעל המאפיינים הבאים -

 

מהו הגן MDR1?

MDR1- Multidrug resistance gene- גן שתפקידו לייצר חלבון (בשם P-glycoprotein) המשמש כמעביר (טרנספורטר) של חומרים שונים מהמוח למחזור הדם.

 

מהי מוטציה בגן MDR1?

זוהי מוטציה בכלבים אשר מובילה לרגישות יתר לתרופות מסויימות אשר נמצאות בשוק והשימוש בהם נעשה לעיתים שכיחות.

תרופות כגון:  איברמקטין (הטיפול המניעתי המוזרק לכלבים כנגד התולעת האכזרית-ספירוצרקה לופי הידועה בכינוי "תולעת הפארק").

 

במה המוטציה מתבטאת ? 

המוטציה מתבטאת בחסר של ארבעה זוגות בסיסים בגן MDR1 המובילה לחסר/ חוסר תפקוד בחלבון P-glycoprotein. חלבון זה מהווה טרנספורטר של חומרים שונים, בהגבלת ספיגה אוראלית וכניסתן של תרופות רבות למערכת העצבים המרכזית.

כאשר המוטציה קיימת בשני העותקים של הגן (בהומוזיגוטים), והחלבון אינו מתפקד, תרופות מסויימות עלולות לחדור אל המוח מבלי יכולות להתנקות ממנו, מה שיוביל לסכנת הרעלה ממשית !!! 

מתייחסים למוטציה כאל רגישות לאיברמקטין מכיוון שזו הייתה התרופה הראשונה שהתגלתה כגורמת לתגובת הטוקסית, אך קיימות תרופות נוספות רבות שעשויות לגרום לכך.

רשימה (חלקית) של התרופות אליהן רגישים כלבים עם מוטציית MDR1: איברמקטין, דורמטקין, מוקסידקטין, לופרמיד (אימודיום), תרופות כימותרפיות שונות, חלק מחומרי ההרדמה ונוגדי כאב עשויים להיות בעלי השפעה עמוקה וארוכה יותר (ולכן ינתנו במינון נמוך יותר), תרופות אימונו-סופרסיביות, תרופות למחלות לב ונגד הפרעות קצב, נוגדי בחילות והקאות מסויימים, חלק מהאנטיביוטיקות, סטרואידים ואנטיהיסטמינים מסויימים.

תרופות שנמצאו בטוחות (כשניתנות לשימוש על פי ההתוויה והמינון המתאימים): סלמקטין (Revolution), מילבמיצין (Interceptor), אדווקט (מכיל מוקסידקטין בריכוז נמוך ובטוח לשימוש).

 

 

כיצד ההרעלה באה לידי ביטוי ? 

ההרעלה באה לידי ביטוי בסימנים עצביים כגון רעידות, אנורקסיה, ריור יתר ועד לעיוורון, עוויתות, קומה ואף מוות. חלק מהתרופות מובילות להרעלה במינון של 1/200 מהמינון אשר עשוי לגרום להרעלה בכלב בריא.

 

מי הם הגזעים שעלולים לשאת את הגן הפגום?

רגישות גנטית זו זוהתה במגוון גזעים: רועה שוויצרי לבן, רועה אוסטרלי, בורדר קולי, קולי (חלק ומחוספס), רועה אנגלי, רועה גרמני, רועה צאן אנגלי עתיק, שלטי וכמובן כל כלב המעורב עם גזעים אלו. 

הגן נפוץ ביותר בגזעי הקולי (עד 33% מהכלבים מגזעים אלה ומעורביהם נושאים את המוטציה בגן). נפיצות ברועה אוסטרלי- 6.9% ובשלטי- 5.7%.

 

מהו אופן ההורשה?

תכונה אוטוזומלית רצסיבית- כלומר יש צורך בשני עותקים פגומים של הגן בכדי שהמוטציה תבוא לידי ביטוי. 

 

כיצד אדע אם הכלב שלי נושא גן פגום?

קביעת סטטוס MDR1- הפגם הגנטי הוא בר זיהוי על ידי טכניקות גנטיות מולקולריות (בדיקת ה- DNA). הבדיקה יכולה לגלות פרטים מושפעים (המוזיגוטים) ונשאים (הטרוזיגוטים) כאחד.

אנו בבית הגידול סטאר אוף דיוויד מבצעים את הבדיקה לנשיאת גן פגום בטרם ביצוע הרבעות !!! מה שמבטיח תוצאה תקינה לגורים אשר עתידים להוולד, דבר החוסך כסף רב מבעלי גורים, מכוון שהדבר חוסך להם את הצורך בביצוע הבדיקה הגנטית לאיתור הגן. 

 

מתי לבצע את הבדיקה?

יש לבצע את הבדיקה בכל כלב מהגזעים המועדים (או מעורביהם), לפני שניתן טיפול תרופתי בתרופה אשר השימוש בה אינו בטוח. מדובר בבדיקה חד פעמית (שליחת דגימת דם או מטוש מהלחי למעבדה), שניתן לבצעה בכל גיל והיא מאוד מדוייקת.

 

איך לקרוא את תוצאות הבדיקה?

N- negative- הגן ללא מוטציה. P- positive- קיימת מוטציה בגן (חלבון הטרנספורטר שנוצר אינו מתפקד).

• גנוטיפ N/N (נורמאלי)- שני העותקים של הגן תקינים. כלב אשר נולד לזוג הורים בעלי גנוטיפ N/N  לא צריך להיבדק וניתן לזווגו ללא חשש.

• גנוטיפ P/P (הומוזיגוט)- שני העותקים של הגן MDR1 פגומים. בעל חיים זה נמצא בסכנה לפתח תגובה נוירוטוקסית לאחר מתן תרופות אשר מפונות מהמוח על ידי חלבון הטרנספורטר P-glycoprotein.

• גנוטיפ N/P (הטרוזיגוט)- עותק אחד של הגן תקין והעותק השני נושא את המוטציה.

 

הכלב שלי נמצא בבדיקה רגיש הומוזיגוט- האם הוא נחשב חולה?

ממש לא! חיי היום-יום של הכלב שלך אינם שונים מאלה של כל כלב אחר, אך חשוב להימנע משימוש בתרופות שונות במהלך הטיפול בכלב.

 

מחלות רועה שוויצרי לבן, בעיות גנטיות רועה שוויצרי לבן, בדיקות חשובות זאב לבן
בתחילת דרכו נחשב כלב רועה שוויצרי לכלב רועים ותפקידו היה לשמור על העדר אשר הסתובב בחופשיות במרחבים הגדולים שבאירופה. עם מרוצת השנים והעובדה שכיום נדיר לראות רועי צאן המסתובבים בשטחים פתוחים הפך הרועה השוויצרי הלבן בזכות אופיו הנוח לכלב משפחה ובן לוויה אידיאלי.
אופיו הנוח של הכלב, חוכמתו,הנאמנות ואהבה האינסופית לבעליו, יכולת השמירה הטריטוריליות שלו והעובדה כי הוא מאוד קל לאילוף הפכו את הרועה השוויצרי הלבן לכלב מבוקש מאוד.
הרועה השוויצרי הוא כלב מלא חיים ונוח מאוד לגידול, הכלב מבין מהר מאוד את הקן המשפחתי ומסתדר בצורה מדהימה עם ילדים
בכל הקשור לשמירה, הרועים השוויצרים מאוד טריטוריולים לשטחם ולא יסכימו לקבל גורם זר המנסה להיכנס.

דברים נוספים שכדאי לדעת


מחלות רועה שוויצרי לבן, בעיות גנטיות רועה שוויצרי לבן, בדיקות חשובות זאב לבן

בית הגידול הטוב בתערוכה הבין לאומית כנות

מחלות רועה שוויצרי לבן, בעיות גנטיות רועה שוויצרי לבן, בדיקות חשובות זאב לבן

בית הגידול הטוב בתערוכת החוכ לכלבי רועים

מחלות רועה שוויצרי לבן, בעיות גנטיות רועה שוויצרי לבן, בדיקות חשובות זאב לבן

בית הגידול הטוב בתערוכה הבין לאומית כנות

יצירת קשר


 • כתובת

  נמל תל אביב
  בתיאום מראש בלבד
 • טלפון

  054-4473737
  054-4446454
 • דוא״ל

  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

שעות פעילות


 • יום א,ב,ג

  11:00 - 16:00
 • יום ד

  12:00 - 16:00
 • יום ה

  10:00 - 20:00
 • יום ו

  09:00 - 15:00
 • יום ש

  09:00 - 15:00
מחלות רועה שוויצרי לבן, בעיות גנטיות רועה שוויצרי לבן, בדיקות חשובות זאב לבן

כל הזכויות שמורות אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.

אל תפספסו ! המלטה חדשה בבית הגידול ! לפרטים נוספים 054-4446454

מחלות רועה שוויצרי לבן, בעיות גנטיות רועה שוויצרי לבן, בדיקות חשובות זאב לבן